جشنواره فرزندان مهر

پس از اجرای موفقیت آمیز طرح هایی مانند کوچه گردان عاشق و طفلان مسلم توسط جمعیت امام علی (ع) و با انگیزه ای صدچندان که محصول گذاری موفقیت آمیز از مرحله ی رفع نیازهای اساسی و اولیه ی خانواده ها و کودکان نیازمند، شامل نیازهای خوراکی و تحصیلی و پزشکی بود؛ جمعیت امام علی(ع) فعالیتی فرهنگی_هنری را آغاز کرد.
هدف از این طرح شکوفایی استعدادها و تقویت روحیه ی اعتماد به نفس در وجود کودکانی بود که به دلیل مشکلات فراوان هرگز فرصتی برای پرورش توانایی ها و شناخت علایق خود نداشته و همواره از تشویق و حمایت محروم بوده اند. در این مسیر گاه از تشویق تماشاچیان یک نمایش یا چاپ متن تقدیر در روزنامه و یا گاهی از دریافت جایزه از هنرمندی محبوب و… در جهت نیل به اهداف این طرح، بهره گرفته شد.
بنابراین قدم های اول در این طرح با استمداد از هنر برداشته شد و با تئاتر و نمایش به پیش رفت. اولین بار اعضای جمعیت تئاتری را در پشت بام منزل یکی از خانواده های محروم اجرا کردند تا هم تشویقی باشد برای کودکان و هم خانواده ها به سمت این فعالیت ها جذب شوند.
مرحوم علیرضا اعظم جاه برای اولین بار کاری از احمد شاملو به نام “دختران ننه دریا” را در خانه ی فرهنگ کوثر اجرا کرد.
پیشنهاد طرح “فرزندان مهر” از سوی جناب آقای شارمین میمندی نژاد ( مؤسس جمعیت امام علی (ع) ) در سال ۱۳۷۹ مطرح و در همان سال اولین دوره ی این جشنواره برگزار گردید.
این جشنواره به منظور سامان دهی به فعالیت های فرهنگی_هنری و اعلان عمومی این فعالیت ها برگزار شد.
جشنواره برای بار دوم در سال ۱۳۸۶ در سه بخش کودکان، دانشجویی و حرفه ای برگزار شد.
در بخش کودکان که به یاد علی رضا اعظم جاه “یادواره ی اعظم جاه” نامیده شد، نمایشگاهی از کلیه ی آثار هنری مربوط به مراکز بهزیستی به علاوه ی تمامی آثار اعضای جمعیت، اعم از داوطلبین هنرمند و کودکان تحت پوشش جمعیت امام علی (ع) اجرا شد.
بخش دانشجویی جشنواره نیز با محور معضلات اجتماعی در دو قسمت تئاتر و فیلم کوتاه اجرا شد. هدف این بخش سوق دادن دانشجویان به سمت آشنایی با معضلات اجتماعی و تشکیل جمعی منسجم، متشکل از دانشجویان و استمرار رابطه ی کودکان و دانشجویان بود.
در بخش حرفه ای نیز از پیشکسوتانی که در زمینه ی معضلات اجتماعی فعالیتی داشته اند دعوت شد تا در این جشنواره حضور داشته باشند.
در روز اختتامیه ی جشنواره پس از اجرای برنامه های متنوع مانند سرود و اجرای موسیقی توسط کودکان تحت پوشش بهزیستی، برای تقدیر از آثار برگزیده ی جشنواره از هنرمند بزرگی دعوت شد تا هدایا و لوح های تقدیر را تقدیم برگزیده گان کنند.
همچنین جمعیت امام علی (ع) بر آن شد تا در بخش جنبی جشنواره ی فرهنگی – هنری فرزندان مهر ، نمایشگاه عکسی با همین عنوان و با محوریت کودکان خانواده های محروم، کودکان کار و کودکان سرطانی برگزار نماید.
در راستای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه، نیاز به استفاده از عکس های حرفه ای و همچنین بهره مندی از امکاناتی جهت چاپ عکس و اختصاص فضا برای برپایی نمایشگاه بود که در بدو امر و حدود سه ماه مانده به آغاز جشنواره، هماهنگی های لازم با یک گروه عکاس حرفه ای (متشکل از ۶ نفر) بعمل آمد و پس از آشنایی با جمعیت و معضلات مورد نظر جمعیت، موضوعات و محدوده ی کار هر عکاس مشخص گردید و پس از آن هر هفته جلساتی جهت پیشبرد و هماهنگی کارها با حضور ۲ نفر از اعضای جمعیت و عکاسان محترم برگزار می گردید و در طی این جلسات علاوه بر بازبینی عکس های گرفته شده ، برنامه ی کاری هفته ی آینده جهت حضور در مکان های هماهنگ شده، مشخص می شد. همزمان جهت برپایی نمایشگاه و تامین هزینه های آن (جهت اختصاص فضای نمایشگاه، چاپ پوستر، استند و کارت دعوت، تامین هدایا و تبلیغات و اطلاع رسانی) مذاکراتی با موزه ی هنرهای دینی امام علی ( ع ) انجام شد و در نهایت مدیریت محترم موزه با تقبل هزینه ی تمامی موارد موافقت نمودند.
پس از تهیه و جمع آوری بیش از سیصد عکس، تعداد چهل عکس توسط یکی از اساتید جهت نمایش در نمایشگاه انتخاب شد که این عکس ها شامل چهارده عکس با موضوع کودکان سرطانی، ده عکس با موضوع کودکان کار و شانزده عکس با موضوع کودکان خانواده های محروم بودند.
مراسم افتتاحیه ی نمایشگاه عکس فرزندان مهر در تاریخ ۲۹ تیر در محل موزه ی هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار گردید. این مراسم شامل پخش فیلم و معرفی جمعیت امام علی (ع) توسط سرکار خانم رحیمی مدیر عامل جمعیت، پخش فیلم معرفی جشنواره، قرائت مقاله ی «عکاسی مستند و نقش آن در اصلاحات اجتماعی» توسط سرکار خانم راحله زهرائی بصیر از عکاسان شرکت کننده در نمایشگاه، اجرای موسیقی سنتی، سخنرانی جناب آقای میمندی نژاد (موسس جمعیت)، پخش تصاویر عکس ها و تقدیر و تشکر از عکاسان شرکت کننده در نمایشگاه بود. همچنین از طرف موزه به هریک از عکاسان یک ربع سکه ی بهار آزادی اهدا شد و تمامی عکاسان هدایای خود را به مدرسه ای در محله ی شهرک دولت خواه اهدا نمودند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی مرکزی جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) تماس بگیرید.
۰۲۱-۸۸۹۳۰۸۱۶