طرح اعتکاف در مسجد دل‌های کودکان

اجرای برنامه‌های متنوع برای کودکان و شاد کردن آن‌ها،
برنامه‌های فرهنگی و هنری، پزشکی و درمان
و فعالیت‎های محیط‏زیست در مناطق محروم و حاشیه
در روز ولادت حضرت علی (ع)

مقدمه
اعتکاف در مسجد دل‌های کودکان، نام طرحی است از جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) که در آن، اعضای جمعیت در روز میلاد مولا علی (ع) در یکی از محله‌های حاشیه و محروم در کنار کودکان و اهالی حاضر می‌شوند و به ارائۀ انواع خدمات داوطلبانه از قبیل اجرای برنامه‌های متنوع برای کودکان و شاد کردن آن‌ها، برنامه‌های فرهنگی و هنری، پزشکی و درمان و فعالیت‎های محیط‏زیست در منطقه می‏پردازند.

معرفی و اندیشه طرحِ اعتکاف در مسجدِ دل‌های کودکان
در جامعه امروز ایران، معضلاتی چون اعتیاد، کارِ کودکان و سوءاستفاده از آن‌ها، مسئله ای بزرگ و نه‌چندان قابل‌چشم‌پوشی است. کودکانی که هرروز در خیابان‌ها می‌بینیم و به نحوی دیدن آن‌ها برای ما عادت شده است؛ اما آیا هیچ‌گاه اندیشیده ایم که «ما» در دست‌فروشی این کودک در چهارراه‌ها، در معتاد شدنش در ماه‌های اول زندگی، در دست‌به‌دست شدن های شبانه اش و درافکندن چنین سایه شومی بر روزگارش، سهیم هستیم؟! و اگر اندیشیده ایم آیا قدمی برداشته‌ایم؟ و اگر قدمی برداشته‌ایم، اندیشه ما و رویکرد ما چگونه بوده است؟
مسائل بسیاری در جهان اطراف ما وجود دارند که ما نسبت به آن‌ها آگاه نیستیم؛ مسائلی هم هستند که ما «می دانیم» و از بین آن‌هایی که می‌دانیم و نسبت به آن‌ها آگاهی داریم، مواردی هم وجود دارند که اولویت زندگی ما هستند و به عبارت دغدغه آن‌ها را داریم و به‌طور خاص به آن‌ها فکر می‌کنیم و انرژی می گذاریم. گاهی هم می‌شود که مسئله‌ای در محدوده ناآگاهی ما است، اما «می بایست» می‌دانستیم. مسئله وجود کودکان کار، وجود محله‌های حاشیه وضعیت زندگی آن‌ها، محرومیت آن‌ها از ابتدایی ترین امکانات، محرومیت آن‌ها از کار و تحصیل، غرق بودنشان در معضل بزرگ و صعبی چون اعتیاد و آسیب هایی این‌چنین عمیق، مسائلی هستند که بودن آن‌ها در محدوده «ناآگاهی» ما شایسته نیست و به نقل از مؤسس جمعیت، شغل های کاذب در جامعه‏ی ما، انتقام تاریخی طبقه آسیب دیده از طبقه متوسط جامعه است؛ انتقامِ دیده نشدن و انتقامِ ناآگاهی ما. لذا آنچه آیین «اعتکاف در مسجد دل‌های کودکان» در پی آن است مشارکت بخشی از افراد جامعه در چنین برنامه‌هایی به‌منظور آگاهی رسانی به عموم مردم در خصوص وجود این افراد و خانواده‌ها است. خانواده‌هایی که گاهی حتی اوراق هویتی هم ندارند و بودونبود آن‌ها هیچ برنامه ریزی کلان و هیچ محاسبه ای را، از دیدگاه آماری، تغییر نمی‌دهد.
از سوی دیگر، آنچه سعی شده در این فعالیت و سایر فعالیت های جمعیت همواره موردتوجه باشد، از میان برداشتن مرزبندی ها بین افراد جامعه بوده است. مرزبندی های متعصبانه ای که منشأ نبود درک متقابل در ما، افراد این جامعه، است. طبقه-بندی افراد جامعه به تحصیل کرده و بی سواد، به دارا و ندار، به فارس و کرد و بلوچ، به ایرانی و افغانی، و ده‌ها و صدها مرزبندی مشابه که اگر از موضع تعصّب و به نیت جدا کردن ما از دیگران به آن نگاه شود، آفت هر فعالیت جمعی است و آنچه این دیوارها را فرومی‌ریزد، وجود یک درد مشترک است و آن درد مشترک «نجات انسان» است.
بنابراین می‏توان اهداف طرح اعتکاف در مسجد دل‌های کودکان را در موارد زیر خلاصه کرد:
 آگاه‌سازی؛ مخاطبان جدید جمعیت، از نزدیک وضعیت محله‌های حاشیه و ساکنین را ببینند و درک کنند و با اعتقاد پیگیری کنند.
 بهبود زندگی ساکنین محله؛ گزارشی از وضعیت زندگی خانوارهای محل، کار، درآمد، تحصیل، کارت هویتی، استعدادهای ورزشی و مهارتی و مواردی این‌چنین تهیه گردد و فعالیت های بعدی به‌منظور بهبود شرایط آن‌ها برنامه ریزی و اجرا شود. آنچه مسلم است، اصلاح دیدگاه و تغییر مسیر زندگی حتی یک نفر از ساکنین این محل، خود می‌تواند توجیه کننده تمامی فعالیت های این جمع باشد.
 الگوسازی برای آیندگان؛ کلیه فعالیت های آیین اعتکاف و سایر آیین ها و نتایج آن‌ها مستندسازی شده و نگهداری می‌شوند تا درصورتی‌که نسل های آینده نیازمند استفاده از تجربیات موجود برای فعالیت های مشابه بودند، نیازمند ساخت مجدد چرخ نباشند و دانش به‌دست‌آمده در حین این فعالیت‌ها از طریق ثبت و مستندسازی قابل‌انتقال به نسل های آینده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی مرکزی جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) تماس بگیرید.
۰۲۱-۸۸۹۳۰۸۱۶