طرح فاطیما

مشکلات فراوان و فشارهای روحی و جسمی در بسیاری از خانواده ها، انگیزه های فرار دختران از خانه را سبب می شوند. این دختران در ابتدا به امید نجات، گمان می کنند که از محیطی دوزخ گونه رهایی می یابند، اما پس از مدتی خود را در میان جهنمی بسیار هولناک تر از موقعیت قبلی خویش خواهند یافت که دیگر راه بازگشتی نیز پیش روی آنان نخواهد گذاشت.
اگر خانه برای یک دختر سرپناه امنی نباشد و شرایط، او را به فرار از خانه وا دارد، چرا جامعه باید اوضاع دهشتناک تری را برایش ایجاد نماید؟
آیا جامعه نباید خود را در برابر چنین فردی مسئول بداند و به او امداد برساند؟ آیا سکوت جامعه در برابر آنچه که امروز بلای جان و آتیه ی دختری بی پناه می شود، سهل انگاری نیست؟
طرح فاطیما، برنامه ی حمایت از دختران بی پناه و گریزان از خانه و خانواده است. طرحی که با محوریت معضل فرار از منزل، به مطالعه ی کارشناسی موضوع “فرار دختران” و مشکلات این قشر آسیب پذیر در جامعه و ارائه ی راهکار در این خصوص می پردازد. این طرح با برگزاری همایش ها و سمینارهای تخصصی، دلایل وقوع این پدیده و همچنین راه های پیشگیری از آن را بررسی می کند. طرح فاطیما در نظر دارد نگاهی تازه به تمامی جنبه های این معضل که قربانیان آن زنان و دختران بی پناه می باشند، داشته باشد. دخترانی که ناخواسته درگیر این معضل شده اند، ولی می توانند تا انتهای این مسیر تباهی پیش نروند و قربانی آن نباشند و این تنها با یاری دستانی مهربان امکان پذیر است.
شعار طرح: روحانیت فاطمه (س) را به جان رنجور دخترکان شهرمان هدیه دهیم.

تاریخچه و سال شروع
این طرح در سال ۱۳۸۸ کار خود را با برپایی نخستین همایش طرح فاطیما آغاز کرد. این طرح اکنون در حال پیگیری برپایی خانه های فاطیما برای حمایت از دخترانی است که از خانه فرار کرده اند تا گرفتار معضلات و بحران های دیگر نشوند.

اندیشه ی طرح
این طرح بیان میدارد که جامعه در قبال دختر فراری از خانه مسئول است و وظیفه دارد تا او را قبل از اینکه دچار آسیب های اجتماعی جبران نشدنی و برگشت ناپذیر شود، شناسایی و به او کمک نماید. همچنین این طرح، بر آن است تا در راستای تغییر و اصلاح قوانین حمایت از حقوق زنان اقداماتی را انجام دهد.

اهداف
۱- شناسایی دختران بی پناه در جامعه و امداد رسانی به آنها برای پیشگیری از افزایش مشکلات آنان
۲- راه اندازی خانه های فاطیما برای اسکان موقت این دختران تا رفع مشکلات آنان و بازگشت به جامعه به صورت صحیح و بی خطر
۳- برگزاری همایش های دانشگاهی با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص این معضل اجتماعی
۴- برگزاری سمینارهای دانشگاهی با هدف بررسی مشکلات این دختران و ارائه ی راهکارهای مناسب در این خصوص
۵- بررسی علل فرار دختران از خانه و ارائه ی راهکارهای آموزشی در این خصوص
۶- تلاش در جهت تغییر و اصلاح قوانین حمایت از حقوق دختران و زنان در جامعه

خانه های فاطیما
جمعیت در نظر دارد تا نوعی دیگر از خانه های ایرانی امدادی خود را ویژه ی حمایت از دختران بی پناه مورد حمایت این طرح ایجاد نماید. افراد مذکور تا زمان توانمندسازی کامل و خروج از چرخه ی نیاز ، در “خانه های فاطیما” از خدمات امدادی استفاده می کنند و این مراکز به آن ها کمک می کنند تا از محیط های پرخطر، رهایی یابند.

چگونگی همکاری در این طرح
افراد داوطلب در این طرح می توانند، با روابط عمومی جمعیت تماس بگیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی مرکزی جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) تماس بگیرید.
۰۲۱-۸۸۹۳۰۸۱۶