طرح یلدا در کوچه‌ های فقر

فریاد تنهایی کودکان جامعه و شهرمان

یلدا نام طولانی‌ترین شب سال در تقویم ایرانی است. در این شب بر اساس یک رسم کهن مردم ایران به دیدار اقوام و بزرگان خود می‌شوند و در جشن یلدا در کنار هم از انواع میوه‌ها و آجیل و شیرینی می‌خورند و این شب را تا صبح جشن می‌گیرند؛ اما در این طولانی‌ترین شب سرد زمستان که یک جشن کهن ایرانی است در همین ایران کودکان بسیاری هستند که تنها و بی‌کس در شهر کار می‌کنند و از سرما به خود می‌لرزند. برخی از این کودکان حتی یک کبریت هم برای گرم شدن ندارند. این کودکان معصوم که معمولاً یا در خانواده‌های فقیر زندگی می‌کنند و یا توسط قاچاقچیان خریدوفروش کودکان شکار شده‌اند، تمام طول روز و شب در سرما و گرما در خیابان‌ها به گدایی و فروش فال و گل و دستمال و… مشغول هستند.
در شب یلدا درحالی‌که بسیاری از خانه‌های بالا شهر گرم درحالی‌که بسیاری از ما دورهم جمع شده‌ایم و مشغول صحبت و شادی و میوه و آجیل خوردن و فال حافظ گرفتن هستیم؛ و بساط میوه در آن‌ها پهن است، بیشتر این کودکان تنها در سرما به خود می‌لرزند درحالی‌که نه‌تنها چیزی برای خوردن ندارند، بلکه باید تمام‌وقت کار کنند.
جمعیت مستقل امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع) تصمیم بر آن گرفت تا از سال ۱۳۸۸ در شب یلدا جشنی را برای این کودکان برگزار نماید و یلدای خود را در محله‌ این کودکان معصوم شهرمان جشن بگیرد. در این جشن اعضای جمعیت شب یلدا را که یکی از شب‌های مهم در فرهنگ خانواده‌های ایرانی است، در کنار این کودکان حاضر می‌شوند و در جشنی ماندگار برنامه‌های شاد و متنوعی را برای این کودکان برگزار می‌کنند و سپس همه باهم سر سفره یلدا نشسته و میوه‌های زمستانی را تناول و آجیل و شیرینی می‌خورند. همچنین در این جشن به تک‌تک این کودکان هدایایی داده می‌شود و مسابقه و سرگرمی‌های بسیاری برای کودکان برگزار می‌گردد. معمولاً در این مراسم از خود کودکان برای اجرای برنامه‌های جشن کمک گرفته می‌شود.
از مهم‌ترین اهداف این طرح حضور در کنار این کودکان است که در این شب کسی به دیدارشان نمی‌رود و نیز جشن‌گرفتن با آن‌ها و نشاندن لبخندی بر لبان این کودکان معصوم شهرمان است. همچنین تلاش می‌شود تا با این برنامه و گزارشی از تنهایی این کودکان در جامعه و شهرمان به‌صورت فریادی باشد از حقیقت که در گوش‌های خواب‌آلود می‌پیچد تا شاید کسانی به فکر اقدامی برای این کودکان بیفتند و قدمی برای کاستن درد و رنج این بچه‌های معصوم بردارند. همچنین این طرح آغازی است برای حضور بیشتر اعضای جمعیت و دوستی بین آن‌ها و کودکان این محله‌های محروم برای اجرای برنامه‌ها و طرح‌های دیگر جمعیت برای امدادرسانی به آنان است.
در ضمن در کنار جشن شب یلدا برای کودکان تنهای شهر، در پایان این طرح اعضای جمعیت بسته‌های غذای شب یلدا شامل میوه، آجیل و شیرینی و شام را برای کارتن‌خواب‌های شهر می‌برند تاکمی از درد تنهایی آنان نیز کاسته شود و در شب یلدا لبخندی بر دل‌های آنان بنشیند.

روایتی دیگر از یلدای این شهر:
ـ می‌دوند امشب شب یلداس؟
ـ یلدا؟! یلدا که اسم خواهرمه که سر چهارراه فال می‌فروشه!
ـ می‌دوند لحظۀ سال‌تحویل چه لحظه‌ای هست؟
ـ آره، وقتی‌که من سر چهارراه حاجی‌فیروز می‌شم اما دلم نمی‌خواد جلو مردم ادا در بیارم تا اونا شاد باشن و من پول بگیرم.

در کوچه‌هایی که بوی غربت می‌داد، قدم گذاشتیم تا بچه‌ها را به یک جشن دعوت کنیم، اولین جشنی که تابه‌حال در محلۀ دروازه غار گرفته می‌شد! بچه‌ها حتی بانام جشن هم بیگانه بودند.
مرد میان‌سالی می‌گفت ما فراموش‌شده‌های شهر هستیم، یلدا را یادمان رفته بود، به هندوانۀ قرمز لبخندی زد و گفت شما نور را به این محله آوردید. بعد از مدت‌ها حس کردیم کسی به یادمان هست.
سال ۱۳۸۶ جمعیت تصمیم گرفت آیین یلدا در کوچه‌های فقر را برگزار کند. جشنی که قرار بود آیینی شود برای تقسیم شادی به‌منظور ترویج دگرخواهی؛ قرار بود برکتی شود برای تشکیل خانه‌های ایرانی؛ قرار بود در طولانی‌ترین شب سال نور به جنگ سیاهی و ظلمت برود و در آغاز زمستان سلامشان را به گرمی پاسخ بدهیم تا سرمای زندگی‌شان سخت سوزان نباشد.
«بی‌قرار پشت در بودند پر از شور کودکانه، وارد شدند و فضا را پر کردند از عشق.»
هندوانه، لبو، باقالا، آجیل، شیرینی، انار همه را در مشمای خود می‌ریختند و در جواب ما که همین‌جا بخورید، می¬گفتند: «باید ببریم خونه تا بقیه هم بخورند» و تو می¬ماندی این‌همه مهر، حتی در قبال پدری که هرروز در دود مواد، کودکی او را به یغما می‌برد.
یلدا هرسال برگزار شد و هرسال بزرگ‌تر و بزرگ‌تر، تا جایی که در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ در بیشتر شهرها و استان‌هایی مثل اصفهان، آمل، البرز، ساری، گرگان، زنجان، بوشهر، کرمانشاه، خراسان رضوی، شیراز، قم، سیستان بلوچستان، کردستان، ایلام و… برگزار شد و همه و همه به سمت کودکان شهر خود شتافتند تا آن‌ها را شاد کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی مرکزی جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع) تماس بگیرید.
۰۲۱-۸۸۹۳۰۸۱۶