خانه اشتغال


هم‌اکنون در دفاتر مختلف جمعیت فعالیت‌های کارآفرینی باهدف درآمدزایی برای افراد تحت پوشش انجام می‌شود. محصولات جمعیت امام علی در حال حاضر در سه دسته خوراکی، پوشاک و محصولات هنری و تزئینی دسته‌بندی می‌شوند. همچنین این کالاها برای رده‌های سنی کودک، نوجوان و جوان و یا مناسب برای خانواده می‌باشند. تولیدکنندگان این محصولات را معمولاً بانوان و دیگر مددجویان تحت پوشش جمعیت تشکیل می‌دهند.
جمعیت امام علی همواره با رویکرد توانمندسازی تلاش کرده است تا خانواده‌های تحت پوشش خود را پس مدتی از چرخه نیاز به خود خارج سازد و کمکشان کند تا روی پای خود بایستند. در سال‌های اخیر جمعیت فعالیت‌های کارآفرینانه را با رویکرد توانمندسازی مددجویان و خانواده‌های تحت پوشش خود به‌صورت جدی در پیش‌گرفته است.
محصولات تهیه شده در طرح کارآفرینی جمعیت امام علی (ع) در حال حاضر در سه دسته خوراکی، پوشاک و محصولات هنری و تزئینی در حال ارائه هستند. همچنین این کالاها برای رده های سنی کودکان، نوجوانان و جوانان و یا برای استفاده ی خانواده ها مناسب می باشند. تولید کنندگان این محصولات را معمولا بانوان و دیگر مددجویان تحت پوشش جمعیت تشکیل می دهند. در وب سایت مذکور در کنار نام هر محصول شرح مختصری به همراه داستان زندگی تولید کننده آن قابل مشاهده است.همان گونه که پیش تر اشاره شد این محصولات توسط خانه های ایرانی جمعیت امام علی (ع) تولید می شوند.

انواع محصولات تولیدی تحت حمایت واحد کارآفرینی و اشتغال جمعیت امام علی (ع)

محصولات تولیدی بانوان سرپرست خانوار :

 • انواع بافتنی
 • انواع دوختنی به‌صورت سفارشی
 • انواع ترشیجات و شور
 • انواع مرباجات
 • انواع سبزی آماده پاک‌کرده، سرخ‌کرده و بسته‌بندی با برچسب
 • سمبوسه و نان افغانی خانگی

محصولات خانه‌ های ایرانی جمعیت امام علی (ع):

 • کیف‌های دوستدار محیط‌زیست
 • عروسک
 • وسایل تزئینی و هنر
 • نقاشی کودکان
 • انواع کارت‌پستال سفارشی
 • چاپ بر روی لباس و لیوان و سرامیک و چوب
 • گل مصنوعی
 • کیف‌های چرمی
 • دستبند

طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست در کنار کارآفرینی برای بانوان سرپرست خانوار و یاری کودکان کار
جمعیت امام علی (ع) با سالها تجربه ی فعالیت در زمینه ی کاهش آسیب های اجتماعی، این نیاز را درک کرده است که کودکان و بانوان آسیب پذیری در کشور وجود دارند که ایجاد فضای مناسب اشتغال برای آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در حال حاضر این قشر از جامعه شامل دو گروه کودکان کار و خیابان و بانوان سرپرست خانوار به دلیل فقر مالی و نیز نارسایی های فرهنگی حاکم بر زندگی شان، با مشکلات و سختی های فراوانی روبرو هستند. از جمله اینکه کودکان کار و خیابان از تحصیل محروم شده و بانوان سرپرست خانوار به دلیل نداشتن شغل مناسب شرایط بسیار بدی را در حمایت از فرزندان شان پیش رو دارند. لذا جمعیت طرح هایی را برای حمایت و توانمندسازی آنان در راس برنامه های خود قرار داده است. اجرای طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست، نه تنها فرصتی را برای اشتغال در محیطی در خور شـأن و شایسته برای بانوان سرپرست خانوار و نیز کودکان فراهم آورده است، بلکه با تاکید بر نگرش های زیست محیطی، گامی موثر در راستای حمایت فعال از حفظ محیط زیست در ایران برداشته است.

از سوی دیگر طرح تولید کیف های دوستدار محیط زیست که توسط یکی از خانه های ایرانی جمعیت مستقل امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) و با حمایت مالی UNDP پیشنهاد شده است، در نظر دارد تا بخشی از کودکان کار و خیابان و نیز بانوان سرپرست خانوار را در مناطق محروم، تحت پوشش خود قرار دهد تا در نتیجه این طرح، مسائلی از قبیل معضل تکدی گری و ایجاد شغل های کاذبی که هم اینک این کودکان و بانوان به اجبار به آنها گماشته می شوند، به صورت ریشه ای درمان گردد. با اجرای صحیح این طرح در کارگاه ویژه ای که برای این منظور در خانه ی علم دروازه غار تهران ایجاد شده است، تعدادی از کودکان کار و خیابان که سابقا مجبور بودند ساعات زیادی را برای کار در خیابان بگذرانند، با حضور در خانه ی علم در کنار تحصیل دانش و برخورداری از تغذیه رایگان به آموختن مهارت های هنری می پردازند و با کشیدن نقاشی و طرح های ویژه در ساعات فراغت شان بر روی این کیف ها، درآمدی را برای خود کسب می کنند. به این ترتیب این کودکان از دام ناگزیر پرداختن به مشاغل کاذب و تکدی گری و دستفروشی در خیابان، رها شده و آمال ناشی از معضلات اجتماعی پیش روی آنان تا حدودی التیام می یابد.
از سوی دیگر کیف های تولید شده در این کارگاه ها دارای طراحی به خصوصی می باشند. این کیف ها پس از تولید توسط بانوان سرپرست خانوار، به منظور طراحی توسط کودکان، به کارگاه خانه علم منتقل می گردند. در این کارگاه ها کودکان تحت پوشش خانه علم، روزانه در ساعات غیر درسی و اوقات فراغت شان طرح های ویژه ای را با پیام های زیست محیطی بر روی کیف ها نقاشی می کنند. این پیام ها بر جلب توجه جامعه به مسائل زیست محیطی مخصوصا گونه های جانوری در معرض خطر انقراض متمرکز می باشند. به طور مثال در این طرح قرار است تا تصویر برخی گونه های کمیاب جانوری مانند فک خزری، پلنگ ایرانی، لاک پشت پوزه عقابی خلیج فارس و گاندو (تمساح ایرانی)، بر روی این کیف ها توسط کودکان نقاشی شود. همچنین پیام های ویژه ای برای استفاده از کیف های دوست دار محیط زیست به جای کیسه های پلاستیکی آلاینده ی محیط زیست بر روی این کیف ها نقش می بندد.

برخی از محصولات تولیدی توسط مددجویان تحت پوشش تولید و عواید حاصل از فروش آن کاملاً به خود آن‌ها می‌رسد. برخی دیگر نیز با همکاری خانه‌های ایرانی تولید می‌شود و عواید حاصل از فروش آن به مصرف هزینه‌های نگهداری این خانه‌ها خواهد رسید. همچنین در میان کودکان تولیدکننده عدۀ زیادی از آن‌ها کودکان کار و خیابان هستند که اکنون با حضور در برنامه‌های کارآفرینی فرهنگی جمعیت امام علی فرصتی برای آن‌ها فراهم آمده است تا در کنار تأمین هزینه‌های زندگی بتوانند در فضایی فرهنگی در خانه‌های ایرانی به تحصیل و سوادآموزی بپردازند و آیندۀ بهتری را پیش چشمان خود ببینند.
در حال حاضر ۶ خانه ایرانی اشتغال در سراسر کشور وجود دارد.