خانه درمان

عدالت در سلامت

 • سلامت یک کالای عمومی است و به‌صورت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می‌شود.
 • سلامتی نه‌تنها به رفاه فرد دلالت دارد، بلکه به رفاه اجتماعی، عاطفی، روحی و فرهنگی کل جامعه نیز تمرکز دارد.
 • توزیع عادلانه خدمات سلامت بین افراد جامعه را می‌توان یکی از اهداف والای نظام‌های سلامت برشمرد.
 • عدالت در سلامت، به معنی مطمئن شدن از این موضوع که افراد یک جامعه به‌طور منصفانه و بر اساس نیاز خود از مراقبت‌های بهداشتی – درمانی بهره می‌برند.
 • موقعیت‌هایی که افراد در آن متولد می‌شوند و رشد می‌کنند بر وضعیت سلامتی آنان مؤثر است. زندگی در فقر و نابرابری باعث شده است تا آمار بالایی از جمعیت کل جهان از خدمات عادلانه بهداشتی-درمانی محروم بمانند.

بخش سلامت جمعیت امام علی باهدف توسعه عدالت درمانی، در جهت رفع معضلات درمانی افراد و خصوصاً کودکانی که از حقوق سلامت خود بی‌بهره مانده‌اند تلاش می‌کند.

سلامتی طبق تعریف سازمان سلامت جهانی(WHO)، رفاه کامل جسمی، روحی، روانی و اجتماعی تعریف شده است؛ که به‌وضوح دیده می‌شود که متأسفانه این اصل در سیستم بهداشت و درمان جامعه موردتوجه قرار نگرفته است. جمعیت امام علی (ع) با توجه به نیازهای درمانی برآورده نشده در جامعه تصمیم به تمرکز بر ارتقاء کیفیت زندگی کودکانی که از این حق محروم شده‌اند با تأسیس مرکزی بانام خانه ایرانی درمان برای ارائۀ خدمات درمانی به کودکان محروم نمود. مأموریت این خانه تلاش به‌منظور تحقق عدالت درمانی بادید کل‌نگر است.

در همین راستا از آنجایی مسئله بهداشت و درمان کودکان خصوصاً در مناطق حاشیه‌نشین شهر به دلیل فقر فرهنگی و اقتصادی با بی‌توجهی خانواده‌ها روبروست، ایجاد مرکزی برای ارائۀ خدمات درمانی به‌صورت متمرکز برای این کودکان بیش‌ازپیش احساس شد. خانه ایرانی درمان دارای بخش‌های مختلفی ازجمله اتاق دندانپزشکی، اتاق معاینات، اتاق گفتاردرمانی، اتاق بازی و برگزاری رده‌های آموزشی برای کودکان و داوطلبان می‌باشد. در اهداف میان‌مدت خانه ایرانی درمان راه‌اندازی بخش آزمایشگاه، اتاقی برای فیزیوتراپی، و کاردرمانی، اتاق سونوگرافی و معاینه مادران، اتاق مشاوره، اتاق برگزاری رده‌های کمک‌های اولیه نیز در نظر گرفته شده است که در حال حاضر به دلیل کمبود فضا چنین امکانی میسر نمی‌باشد.

در حال حاضر شرح فعالیت‌های خانه ایرانی درمان عبارت است از:

 • ویزیت رایگان کودکان تحت پوشش و خانواده‌های آنان
 • غربالگری
 • ارائۀ خدمات رایگان دندانپزشکی به کودکان
 • ارائۀ خدمات گفتاردرمانی، کاردرمانی و فیزیوتراپی
 • برگزاری رده‌های آموزشی در راستای پیشگیری و ارتقای سلامت و بهداشت جسمی و روانی خانواده‌های تحت پوشش و اعضای داوطلب
 • ارائۀ مشاوره
 • همکاری جهت شکل‌گیری پروژه‌های تحقیقاتی درزمینۀبیماری‌ها و پیشگیری و درمان بیماری‌ها
 • مددکاری خانواده‌های بیمار که بضاعت مالی و حمایتی جهت درمان خود ندارند
 • همچنین فرهنگ‌سازی در خصوص گسترش سلامت و بهداشت در سطح جامعه

لازم به ذکر است که همه‌ اعضا و پزشکان و دندانپزشکان خانه ایرانی درمان، افراد داوطلب هستند.

بخش دندانپزشکی خانه ایرانی درمان

با غربالگری­های درمانی که در خانه‌های ایرانی جمعیت امام علی به‌صورت ماهیانه انجام می‌شود، مشاهده شد که مشکلات دندانپزشکی کودکان باید در الیوت‌های اولیه خدمات خانه ایرانی درمان باشد. در حال حاضر اتاق دندانپزشکی مجهز به دو یونیت دندانپزشکی به همراه کلیه وسایل لازم با رعایت استانداردهای بهداشتی می‌باشد. اتاق معاینات مجهز به تجهیزات لازم برای معاینه و چکاپ عمومی کودکان و مادران است. پزشکان و دندان‌پزشکان داوطلب تعامل و همکاری مناسبی را با این خانه آغاز کرده­اند و در به‌صورت هفتگی به ارائۀ خدمات پزشکی و دندانپزشکی به کودکان می­پردازند.

بخش پزشکی خانه ایرانی درمان

اتاق معاینات شامل تجهیزات لازم برای معاینه اولیه کودکان و خانواده‌هایشان می‌باشد. پزشکان داوطلب به‌صورت هفتگی در خانه ایرانی حضور می‌یابند و به معاینه کودکان و مادران می‌پردازند.

بخش آموزش خانه ایرانی درمان

برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف (ازجمله رعایت بهداشت اولیه، پیشگیری از ایدز، پیشگیری از کودک‌آزاری، بهداشت بلوغ و …)، رده‌های آموزشی گفتاردرمانی برای کودکان و نیز آموزش آشنایی با بیماری شایع در مناطق محروم و لزوم خودمراقبتی اعضا و همچنین کلاس کمک‌های اولیه و امداد و نجات برای داوطلبین فعال در خانه‌های ایرانی ازجمله فعالیت‌های این خانه است.